Krzysztof Krzemiński

autor: Krzysztof Krzemiński | dodano: 14.06.2010

 

Hotmail - Poczta nowej generacji

Tagi: microsoft krzysztof góralowski krzystof góralowski windows hotmail windows live hotemail

Naszym gościem jest Patryk Góralowski, Windows Products Marketing Lead Consumer&Online firmy Microsoft.

Krzysztof Krzemiński: Jest Pan jedną z nielicznych osób w Polsce, które już od pewnego czasu korzystają z wersji beta nowego Windows Live Hotmail...

Patryk Góralowski:
Jeszcze tak, ale już niedługo takich osób będzie więcej. W czasie wakacji rozpocznie się przeprowadzka 380 milionów kont poczty Hotmail do nowszej wersji, co będzie jedną z największych operacji tego typu na świecie. Po zmianie na nową wersję wszyscy posiadacze Hotmaila będą mogli korzystać z wielu nowych funkcji w jednym z największych na świecie bezpłatnych systemów poczty elektronicznej,.  Będzie to poczta nowej generacji.

Krzysztof Krzemiński: Użył Pan określenia ?poczta nowej generacji?. Czy to trochę nie na wyrost?

Patryk Góralowski:
Moim zdaniem, będzie to poczta nowej generacji i mówię to z pełnym przekonaniem. Oznacza to, że będzie szybka, łatwa w konfiguracji, uporządkuje nasze powiadomienia z serwisów społecznościowych. Dostosuje się również do potrzeb osób, które coraz częściej rozmawiają za pośrednictwem komunikatorów. Poczta ułatwi też pracę z dokumentami oraz przesyłanie zdjęć i filmów dużych rozmiarów.

Krzysztof Krzemiński: Złożył Pan wiele obietnic. A co się stanie, jeśli wprowadzone zmiany nie przypadną do gustu posiadaczom kont pocztowych Hotmail i tych wszystkich, którzy szukają bardziej funkcjonalnych usług?

Patryk Góralowski:
Modernizacja, choć ja wolę w tym przypadku użyć określenia rewolucja, zawsze podlega ocenie użytkowników. To oni ostatecznie zdecydują czy zaproponowane zmiany idą w dobrym kierunku, czy też rozmijają się z potrzebami i oczekiwaniami. Przed projektowaniem nowej skrzynki Hotmail pytaliśmy się użytkowników, co chcieliby zmieniać. Przeprowadziliśmy również badania nad sposobem korzystania ze skrzynek wszystkich największych dostawców usług. Analizowaliśmy zgłaszane uwagi i staraliśmy się przewidzieć kierunki rozwoju komunikacji przez Internet.

Obecnie korzystam z wersji beta poczty Hotmail i w oparciu o moją wiedzę i odczucia mogę stwierdzić, że ułatwia mi ona codzienną pracę.  Jest szybka, a intuicyjny interfejs i nowe funkcjonalności sprawiają, ze jestem bardziej efektywny w tym co robię.  Nowa wersja daje olbrzymie możliwości dostosowania funkcji do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Choćby kwestia przeglądania poczty. Możemy ustawić widok poczty przychodzącej w klasyczny sposób, według dat, nadawców czy tematów. Przywykliśmy do przeglądania e-maili według wątków? Dwa kliknięcia i już mamy pożądany widok. Jeśli ktoś chce zobaczyć i odczuć różnice, niech założy dziś konto w Hotmailu, połączy w nim swoje wszystkie swoje konta pocztowe i a po wprowadzeniu zmian dniach poczuje różnicę . Dla mnie różnica w jakości i możliwościach jest bardzo duża i myślę, że większość użytkowników tak właśnie odbierze te zmiany.

Krzysztof Krzemiński: Stwierdził Pan, że przygotowując zmiany w poczcie Hotmail myśleliście o przyszłości. Co to znaczy?

Patryk Góralowski:
Dziś kontaktujemy się za pośrednictwem Internetu wykorzystując głównie pocztę elektroniczną, serwisy społecznościowe i komunikatory. Są też mikroblogi takie jak Twitter czy Blip oraz blogi i fora.  Relacje między powszechnością ich wykorzystywania w różnych krajach, grupach wiekowych i kulturach jest bardzo zróżnicowana. Jednak dziś, nadal najczęściej używanym narzędziem do komunikacji e-mail Dynamicznie rozwija się komunikacja przez serwisy społecznościowe oraz komunikatory internetowe. Zauważyliśmy również pewną ciekawą zależność. Poczta najczęściej służy do komunikacji z najbliższą rodziną, a komunikatory służą nam do utrzymania bliskich więzi z najbliższym kręgiem znajomych.  Dlatego, między innymi, w nowej poczcie Hotmail zintegrowaliśmy komunikator Messenger, który pozwala zobaczyć, kto jest aktywny i jeśli właśnie od tej osoby otrzymaliśmy e-maila, możemy od razu odpowiedzieć wykorzystując komunikator.

Krzysztof Krzemiński: A jak wygląda kwestia spamu?

Patryk Góralowski:
Tutaj uciążliwym zjawiskiem nie jest sam spam, lecz gray mail. Często mamy założone konta na kilku serwisach społecznościowych, a to pociąga za sobą wzrost liczby powiadomień o różnych aktywnościach  znajomych. Ja dziennie otrzymuję około 15 takich e-maili, ale mam znajomych, którzy w tym samym czasie dostają nawet 60-70. Są jeszcze newslettery czy oferty ze sklepów internetowych.  Tak zwany szary spam to zjawisko, które narasta, choć brak na razie badań, które dokładnie opisują jego skalę. Był to także jeden z problemów, na które zwracali uwagę badani przez nas użytkownicy poczty. Postulowali usprawnienie sposobu porządkowania skrzynek. To, że Hotmail oferuje nieograniczoną pojemność skrzynki pocztowej nie rozwiązuje problemu do końca.  Trzeba tą lawinę e-maili uporządkować. W nowej wersji Windows Live Hotmail, można stworzyć folder na powiadomienia, zaznaczyć e-maile od wybranych nadawców, dwa, trzy kliknięcia i już mamy stworzony filtr, który będzie kierował listy do wskazanego. Można również zaznaczyć jeden e-mail od nadawcy newslettera i przy pomocy łatwego ustawienia, sprawić, aby nie dochodziły do nas już wiadomości z tego adresu. Ta funkcja działa też wstecz i obejmuje wszystkie wskazane adresy nadawców.  Warto też pamiętać, że w poczcie Hotmail nie ma reklam.

Krzysztof Krzemiński: Możliwość tworzenia filtrów, integracja poczty z komunikatorem to nie są rewolucyjne zmiany. To prawie od zawsze było w poczcie.

Patryk Góralowski:
Integracja komunikatora w jednym oknie z pocztą to jednak nie tak powszechna cecha. W nowej poczcie zebraliśmy razem wiele innych nowości, takich jak chociażby możliwość odtwarzania z poziomu otwartej wiadomości plików multimedialnych. Dotychczas otrzymywaliśmy od znajomego link do filmu i nie zawsze wiedzieliśmy, co pod nim się kryje i czy chcemy go obejrzeć. Dzięki wykorzystaniu technologii Silverlight i funkcji Active View link np. do YouTube będzie zobrazowany w postaci zdjęcia i uzupełniony o podstawowe informacje o filmie. Wystarczy kliknąć, aby uruchomić w oknie poczty odtwarzacz bez konieczności otwierania kolejnego okna przeglądarki. Z kolei zdjęcia będą przesyłane jako miniatury, ale zapisywane na wirtualnym dysku SkyDrive. Dzięki temu, będzie można wysłać link do udostępnionych folderów z ponad 200 zdjęciami, każde o wielkości do 50 MB. Wystarczy kliknąć na miniaturę zdjęcia, aby obejrzeć je w pełnym rozmiarze.  Będą one przedstawiane w postaci dynamicznie utworzonego albumu fotograficznego. Można będzie też dzielić się swoimi zdjęciami bez żadnych ograniczeń wielkości załączników ? zarówno na swoim koncie, jak i na koncie odbiorcy.

Krzysztof Krzemiński: Pod koniec roku w nowym Windows Live pojawi się też Office Web Apps, czyli pakiet biurowy przez przeglądarkę. Podobno ma być dostępny tylko dla posiadaczy konta pocztowego Hotmail?

Patryk Góralowski:
Każdy będzie mógł korzystać z pakietu Office Web Apps za pośrednictwem większości przeglądarek. Na początku za pośrednictwem Internet Explorera, Firefox i Safari. Nie trzeba będzie też posiadać zainstalowanego pakietu Office. Niezbędny jednak będzie Windows ID, gdyż Office Web Apps wykorzystuje do przechowywania plików SkyDrive, wirtualny dysk o pojemności 25 GB. Office Web Apps pozwalą na pracę grupową i przechowywanie wielu wersji tego samego dokumentu. Jeśli chodzi o wygląd interfejsu, to Office Web Apps będzie miał wstążkę podobną do tej, którą wszyscy znają z wersji pudełkowej naszego pakietu biurowego.   

Krzysztof Krzemiński: To wszystko brzmi ciekawie, ale adres poczty elektronicznej to coś, do czego jesteśmy przywiązani. Zakładając nowe konto musimy przenieść naszą książkę adresową czy powiadomić naszych znajomych. To dużo pracy. Jak przekonać do zmiany adresu?

Patryk Góralowski:
Nie trzeba rezygnować z dotychczasowego adresu. Wystarczy zostać użytkownikiem Windows Live i można tam zebrać wiele kont pocztowych. Ta usługa jest dostępna już dziś. Ponadto uzyskamy możliwość korzystania z wirtualnego dysku SkyDrive, odbierania poczty na smartphonach, synchronizacji kalendarza itp.

Krzysztof Krzemiński: Nowy Hotmail nie będzie wykorzystywał IMAP. To dla wielu posiadaczy smartphonów czy komputerów Mac może być dużą niedogodnością.

Patryk Góralowski:
W nowej wersji poczt Hotmail wykorzystujemy Microsoft Exchange Active Sync (EAS), który pozwala na synchronizowanie poczty, kontaktów, kalendarzy i notatek pomiędzy smartphonami i komputerami. iPhone także obsługuje protokół EAS. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż używanie protokołu POP3, który nie oferuje obustronnej synchronizacji. 

Krzysztof Krzemiński: W ostatnich dniach pojawiły się informację, że w poczcie Gmail także nastąpią zmiany. Z nieoficjalnych informacji wynika, że idą one w podobnym kierunku, jak te wprowadzane w Windows Live Hotmail. Co Pan o tym sądzi?

Patryk Góralowski:
Nie będę komentował nieoficjalnych informacji. Cieszy mnie jednak, że po raz kolejny firma Microsoft jest motorem zmian i stymuluje pozytywnie konkurencję. Skorzystają na tym głównie użytkownicy. Mam też nadzieję, że działania konkurencji będą bardziej twórcze niż wprowadzenie tła w przeglądarce.

Rynek graczy jest łakomym kąskiem   Rozsądne korzystanie z komputera i...

oceń artykuł:

(2.5/5.0, 2 ocen)

 

Komentarze (1):

binary options

binary options (2013.06.21 14:23)

 
11
 
I am pleased that I found this web site, exactly the right information that I was searching for! binary options http://www.youtube.com/watch?v=AmcakXCX-YM
binary options

binary options (2013.06.21 14:23)

 
-23
 
I was suggested this web site through my cousin. I am now not positive whether or not this put up is written by means of him as nobody else recognise such targeted about my trouble. You are wonderful! Thank you! binary options http://www.youtube.com/watch?v=AmcakXCX-YM

Dodaj komentarz: